KS kultura sjećanja / remembrance culture

Priručnik "Moj grad kroz vrijeme"

toolkit fp
5. veljače 2024.

Na poveznicama na dnu nalaze se priručnik s 21 radionicom, koje partneri predlažu kao primjere dobre prakse u radu s mladima u javnom prostoru te na temama povezanih s povijesnim i građanskim obrazovanjem. Priručnik je prije svega namjenjen drugim osobama koje rade s mladima, ali i nastavnicima i drugim edukatorima koje rade na temama sjećanja, obilježavanja, baštine, i javnog prostora.

Nadamo se da će predložene radionice biti korisne te da će doprinijeti unaprjeđenju rada s mladima.

Gradovi u kojima živimo nisu neutralni. Oni su odraz vrijednosti i narativa koje komuniciraju prema građanima kroz elemente u javnom prostoru, kao što su spomenici, imena ulica i trgova, arhitektura. Međutim, mnogi građani nisu svjesni tog fenomena te mu ne pristupaju kritički. Zbog toga, nejednakosti i pogrešne interpretacije, koje su rezultat vizije društva u 20. stoljeću, smatraju se normalnima i danas.

Kroz projekt „Moj grad kroz vrijeme“ stvorit ćemo znanja, metode i preporuke pomoću kojih želimo razviti svijest građana, posebno mladih, te ih potaknuti na kritički pristup elementima javnog prostora u 7 europskih gradova: Zagreba, Berlina, Barcelone, Soluna, Beča, Gorizie i Maribora.

Koordinator projekta je Documenta, a partneri su Artistania (Njemačka), Associazione 4704 (Italija), BLOCKFREI (Austrija), EUROM (Španjolska), Pekarna Magdalenske Mreže (Slovenija) i United Societies of Balkans (Grčka).

Projekt je financiran iz programa Erasmus+ Europske unije.

1524218777_logosbeneficaireserasmus-right-hr.jpg