KS kultura sjećanja / remembrance culture

#reshaping1989 Janjeće brigade Crne Gore

lamb.PNG
20. listopada 2021.

Iako postoji nekoliko teorija o podrijetlu izraza “janjeća brigada”, poznato je da se u crnogorskom javnom prostoru krajem 1980-ih ta fraza koristila za opisivanje komunističke birokracije koja navodno nije radila ništa osim što se “prejedala na račun naroda na službenim ručkovima i večerama”.

Koliko su priče o otuđenim političarima i crvenoj buržoaziji odjeknule u narodu Crne Gore govore i poruke s prosvjedima koji su organizirani u Crnoj Gori tijekom 1988. i 1989. godine. Povici demonstranata, da je birokracija izdala ideale socijalizma i da političari žive oportunistički na štetu naroda, bile su neke od ključnih optužbi uličnih prosvjeda.

Iako je već tada mnogo toga upućivalo na to da su te priče propaganda stvorena za političke ciljeve nacionalističkih pokreta, nekoliko godina kasnije doista se pokazalo da su priče o službenim raskošnim ručkovima dio ciljane kampanje koja je svoj epilog doživjela tijekom Antibirokratske Revolucije (listopad 1988. - siječanj 1989.).

Ironično, u tom vremenu crnogorsko partijsko vodstvo živjelo je više nego skromno, dok je životni standard radnika u Crnoj Gori (i Jugoslaviji) bio iznad onog ostatka komunističkog svijeta. Dolaskom nacionalista na vlast Jugoslavija je gurnuta u niz ratova, najveći dio industrije je uništen, a radnici koji su demonstrirali 1988. i 1989. vrlo brzo su ostali bez posla.


photo: portalanalitika.me


Projekt sufinancira Europska unija kroz program „Europa za građane“.

logo Europa za građane hr.png